Karbin Cement Factory

Chabahar Free Zone ,Iran

Established in 2004

Private sector

Manufacturer of White and Grey portland cement

تعریف سیمان

سیمان ماده ای متشکل از مواد آهکی نظیر سنگ آهک و سایر مواد شامل اکسیدهای سیلیسیم و آلومینیوم یعنی رس ها و شیل ها می باشد. سیمان گرد نرمی است که مخلوط آن با آب قابلیت چسباندن ذرات به یکدیگر و در نهایت به وجود آوردن جسمی صلب و یکپارچه را دارد.عمده مصرف سیمان در صنعت ساختمان، به عنوان مالت چسباننده و نیز اتصال دانه های سنگی به یکدیگر در تهیه بتن است. سیمان علاوه بر ساختمان سازی، در راه سازی، ساخت تونل، پل، لوله ها و قطعات سیمانی پیش ساخته و… نیز کاربرد دارد.

خواص سیمان پرتلند

وزن مخصوص: وزن مخصوص سیمان معمولی 3.1 گرم بر سانتی متر مکعب است. هر چه وزن مخصوص سیمان بیشتر باشد مقاومت آن افزایش می یابد.

نرمی سیمان: نرمی سیمان از عوامل تأثیرگذار بر مقاومت سیمان است. هر چه ذرات سیمان ریزتر باشد، سیمان نرمتر و مرغوبتر است. در سیمان ریزدانه مجموع سطوح خارجی (جانبی) دانه ها در یک واحد وزن بیشتر میشود، در نتیجه ترکیب سیمان با آن سریعتر انجام میگیرد و حرارت بیشتری آزاد میشود و مقاومت بتن یا مالت سیمان نیز سریعتر افزایش مییابد، همچنین چسبندگی خمیر سیمان بیشتر میشود.

انقباض: همه انواع سیمان به هنگام سخت شدن منقبض میشوند. اگر بتن و محصوالت سیمانی در روزهای اولیه مصرف مرطوب شوند، این انقباض و ترکهای احتمالی ناشی از آن، کاهش مییابد. از طرفی پرکننده هایی که همیشه با سیمان مصرف میشوند، میزان انقباض آن را کاهش میدهند ولی استفاده بیش از حد از این پرکننده ها تأثیر منفی بر مقاوت سیمان خواهد داشت. همچنین نرمی پیش از حد سیمان نیز انقباض آن را افزایش میدهد.

مقاومت در برابر آتش: سیمان و فرآورده های آن در برابر آتش مقاومند.

سیمان در بتن کاربرد دارد و وظیفه ی آن صرفا چسباندن دانه ها به یکدیگر است و به خودی خود تاثیری در مقاومت و باربری ندارد.بتن خوب،بتنی است که وقتی نمونه ای از آن شکسته شود ،دانه های سنگی آن از وسط شکسته شده و سیمان پاره نشود.

فرق سیمان سفید با سیمان خاکستری

همانطور که از نام آن پیداس سیمان سفید یک نوع سیمان با رنگ سفید است. جنس سیمان سفید از همان جنس سیمان خاکستری معمولی است. علتی که منجر شده این دو مصالح ساختمانی از یکدیگر تفکیک داده شوند روش تولید و ساخت آنها است. در واقع رنگ سیمان سفید را مواد خام و فرآیندهای تولید آن مشخص می‌کنند. همچنین سیمان سفید به لحاظ قیمتی گران‌تر از سیمان خاکستری است.سیمان سفید اکثرا در نمای ساختمان و برای کارهای تزیینی بکار می‌رود، در صورتی که سیمان خاکستری معمولا برای ساخت زیرکارها و ساخت و سازهای داخلی به کار می‌رود.

سیمان پرتلند (خاکستری) نوع معمولی یا دسته۱

از این نوع سیمان برای مصارف عمومی و در مواقعی که قابلیت خاصی از آن مد نظر نباشد، به کار می رود. از سیمان دسته ۱ پرتلند برای ساخت راه آهن، پیاده رو، سطح سازی جاده ها، لوله های آب، ملات به کار رفته در بنایی و در نهایت پل هایی که توسط بتن مسلح مقاوم سازی شده اند، استفاده می شود. سیمان پرتلند نوع معمولی برای محیط هایی که سیمان هایی با خواص ویژه نیاز است به خصوص محیط های شامل یون های خورنده که به بتن حمله می کنند، مناسب نیست.

سیمان پرتلند ( خاکستری ) نوع خیلی زودگیر یا دسته۳

مواد تشکیل دهنده این سیمان به طوری تقریبی شبیه سیمان دسته۱ است، اما تفاوت آشکار میان این دو نوع نحوه آسیاب کردن سیمان زودگیر است که به صورت بسیار ریز انجام می شود. این نوع آسیاب کردن باعث می شود که چسبندگی سیمان افزایش یابد. این سیمان در مقایسه با سیمان نوع یک دارای تفاوت هایی همچون، مقاومت بسیار بالا بعد از گذشت یک هفته و تولید گرمای زیاد، می باشد.

سیمان پرتلند (خاکستری) نوع اصلاح شده یا دسته۲

در مواقعی که به مقدار متوسطی از حرارت تولید شده توسط هیدراتاسیون و نیز مقاومت در مقابل هجوم سولفات نیاز باشد، از این سیمان پرتلند اصلاح شده که دارای مقاومت بالاتری نسبت به نوع معمولی آن است، استفاده می‌شود. علت برتری و خواص منحصر به فرد این سیمان محدود بودن فاز آلومینات و همچنین کم بودن فاز C3S است.

سیمان پرتلند ( خاکستری ) نوع حرارت پایین یا دسته۴

این سیمان دارای خاصیت چسبندگی کمتری یا به اصلاح کندگیر، است و بنابراین حرارت تولید شده توسط آن نسبتا کم می‌باشد. در هنگام تولید این سیمان از C3A و C4S کمتری نسبت به انواع دیگر سیمان بهره برده شده، ولی در عوض C2S بیشتری در آن به کار رفته است. سیمان زودگیر دارای خواصی همچون کند بودن سرعت افزایش مقاومت، استفاده در هوای بسیار گرم و تقریبا بالای 40 تا 50 درجه، هست.

کاربردهای سیمان پرتلند ( خاکستری ) نوع حرارت پایین یا دسته۴

  • کاربرد مهم و اصلی آن بهره مندی در تولید بتن هایی با حجم زیاد، جلوگیری از خطراتی که در اثر تولید حرارت بالا و از چسبندگی بتن نشات می گیرد، است.
  • به دلیل جلوگیری از افزایش دما
  • برای آسان کردن روش های نگهبانی از بتن جدید در دمای خیلی زیاد
  • در سازه هایی که باید به صورت لایه لایه سیمان را به هم بچسبانند، برای اینکه قبل از اتصال بتن ها به یکدیگر فشار را کاهش دهند و برای مانع شدن از تولید اتصال سرد در این نوع بتن ریزی، به کار می رود.
  • مبادله کننده حرارت محیط دورنی و بیرونی بتن ریزی های حجیم مانند ستون های پل ها و سدها از ایرادات بزرگ آن هست و بر این اساس در زمان سفت شدن بتن دمای درون آن با محیط پیرامون هنوز به تعادل نرسیده است.

Call Now Button